İngilizce Hazırlık Sınavı Nedir?

Bir bahçeyi düşünün: Başarılı bir yetiştirme süreci ne kadar özen gerektiriyorsa, İngilizce hazırlık sınavı da o denli özen gerektirebilir. Hazırlık atlama sınavları üniversitelerde ve eğitim kurumlarında eğitmenler tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin yeterli bir dil seviyesinde olduğu, bu kurumlardan alınan sonuca bağlıdır. İngilizce Hazırlık Sınavı neler içerir, kaç defa girebilirim, muaf olmak için ne yapılmalı gibi sorularınızın cevabını detaylı bir şekilde sayfamızda bulabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Atlama Sınavında Ne Çıkar?

Hazırlık atlama sınavları genellikle iki aşamalı olarak karşınıza çıkar. İlk bölümünde gramer, vocabulary ve reading (kelime ve okuma) bölümleri bulunmaktadır. Bu sınav çoğunlukla çoktan seçmeli sorularla yapılmaktadır. Bu bölümü başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci basamak olan writing, listening & speaking (yazma, dinleme ve konuşma) sınavlarından geçmelilerdir.

Üniversiteden üniversiteye değişim gösterebilen bu sınavlar, İngilizce yeterliliğinizi test etmektedir. Ancak sınav temeli genellikle aynıdır. Öğrencilerden beklenen seviye genelde B2 (Bağımsız kullanıcı) seviyesidir. 100 üzerinden ise 60 ve üstü puan almanız beklenir. B2 seviyesi nedir, B2 seviyeye sahip birisinin dil yeterliliği ve kullanımı hakkında bilgi almak istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Hazırlığı atlamak için sınava girecekseniz ancak bu konuda yardım almak istiyorsanız, dil kurslarına başvurabilirsiniz. Kayseri’de hazırlık atlama kursu için deneyimli ve bu konuda uzman eğitmenlerimize ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkındaki yazımızı inceleyin.

İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı Zor Mu?

Elbette, bu sınavda diğer her sınav gibi emek ve çaba isteyen bir sınavdır. Genellikle iki aşamadan oluşan ve geçme notu 60 olan bu sınava etkili bir şekilde çalışıldığında geçmek de zorlanmazsınız. Sınavla ilgili güncel bilgileri öğrencisi olduğunuz üniversiteden alabilirsiniz. İngilizce öğrenme konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyor ve kafanız karışıyorsa buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Atlama Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Bu sınava kaç defa girebileceğiniz, çoğunlukla eğitim kurumunun veya üniversitenin politikalarına bağlı olarak değişmektedir. Bu konuda net bir cevap almak için, ilgili kurumun resmi web sitesinden veya yetkililerden bilgi almanız önemlidir.

Genellikle, İngilizce hazırlık sınavına birden fazla kez girmenize izin verilmektedir. Ancak bazı durumlarda aynı sınavı sadece belli bir sayıda tekrarlayabilirsiniz. Örneğin, bazı üniversitelerde sınavı en fazla üç defa tekrarlama hakkınız olabilir.

Sınavı tekrarlama hakkınızın sınırlı olması durumunda, iyi bir hazırlık süreci ve çalışma disiplini ile sınavın ilk seferinde başarılı olmanız önemlidir. Sınavı tekrarlama hakkınızın bulunması durumunda ise, başarılı olmak için daha fazla pratik yapma şansınız olacaktır.

Unutmayın ki, İngilizce hazırlık sınavları genellikle belirli bir süre aralığıyla sınırlıdır. Dolayısıyla, sınavlara kayıt yaptırmadan önce süre sınırlamalarını ve tekrarlama hakkınızın olduğu durumları dikkate almanız önemlidir. Böylece, sınavlarınıza daha iyi bir şekilde hazırlanabilir ve başarıya ulaşma şansınızı artırabilirsiniz.

Üniversite Hazırlık Atlama Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Üniversite hazırlık atlama sınavları, genellikle üniversitelerin akademik takvimine bağlı olarak Ocak, Haziran ve Eylül aylarında düzenlenmektedir. Bu sınavlar, öğrencilerin İngilizce yeterliliğini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmekte olup, içerikleri dil bilgisi, kelime bilgisi, okuduğunu anlama, dinlediğini anlama ve yazma bölümlerini kapsamaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi öğrencisi olduğunuz üniversiteden alabilirsiniz.

Hazırlık Sınıfını Geçmek için Hangi Sınava Girilmeli?

Hazırlık sınıfını geçmek veya muafiyet almak isteyen öğrenciler, üniversitelerin belirlediği hazırlık muafiyet sınavına girmelidir. Bu sınavlar, genellikle üniversitelerin akademik takvimlerinde belirli tarihlerde düzenlenir. Her üniversitenin kendi sınavını oluşturduğu bu süreçte, öğrenciler ilgili üniversitenin sınav takvimini takip ederek sınavlara katılmalıdır. Bu sınavlar, öğrencilerin İngilizce yeterliliğini değerlendirmeyi amaçlar ve başarı durumlarına göre hazırlık sınıfını geçmelerine veya muafiyet almalarına olanak tanır. Bu nedenle, öğrencilerin ilgili üniversitenin resmi duyurularını takip etmeleri ve belirlenen sınav tarihlerinde başvurularını yapmaları önemlidir.

Muafiyet Sınavından Nasıl Geçerim?

Hazırlık muafiyet sınavı, zorunlu hazırlık sınıfını geçmek isteyen öğrenciler için gereklidir. Bu sınavlar, her üniversitenin kendi belirlediği özel sınavlardır ve öğrencilerin akademik İngilizce bilgilerini ölçer. Bu sınavlara hazırlık için öğrenciler, üniversitelerin sınav geçmişlerini inceleyerek, uygun düzeyde İngilizce bilerek bu sınavı başarıyla geçebilir. Ancak bu konuda yardıma ihtiyaç duyan öğrenciler hazırlık atlama kurslarına katılabilirler.

Hazırlık atlama kursları, öğrencilere üniversite hazırlık sınıflarını geçme veya atlamada yardımcı olmayı amaçlayan özel ders veya grup dersi şeklinde sunulan eğitim programlarıdır. Bu kurslar, öğrencilere sınavlara hazırlık konusunda rehberlik eder ve özel ihtiyaçlarına uygun bir şekilde destek sağlar.

Kayseri’de Hazırlık Atlama Kursu

İngilizce Hazırlık Muafiyet Sınavı profesyonel bir destek alındığında zannettiğinizden daha kolay olabilir.

Kayseri’de eğitim veren üniversitelerin %100 İngilizce veya %30 İngilizce programlarında okuyan ve derslerde zorlandığını hisseden öğrencilerimize özel İngilizce Koçluk hizmeti sunuyoruz. Hazırlığı başarılı bir şekilde tamamlamak için 15 yıllık deneyimimizle yanınızdayız!

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Unutmayın, herkesin dil öğrenme süreci farklıdır, bu yüzden kendi öğrenme tarzınıza uygun yöntemleri deneyerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

İngilizce kursları hakkında bilgi almak için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi sosyal medyadan takip etmek için buraya tıklayın.

Diğer yabancı dil kurslarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.