İngilizce kur eğitimi alarak dil becerilerinizi geliştirin! Bugünün küresel dünyasında İngilizce büyük bir öneme sahip. İyi bir İngilizce seviyesi iş hayatında daha fazla fırsata sahip olmanıza katkıda bulunacak. Bu şekilde yurtdışı eğitim ve çalışmalarınızda İngilizce bilmenizle daha fazla fırsat yakalayacaksınız. Siz de globalleşen dünyamızda farklı kültürler ve toplumlarla daha iyi anlaşmalısınız. Ancak tüm bu katkıları sağlayacak dil bilgisine sahip olmak tek başına çalıştığınızda biraz zor gelebilir. Bu noktada doğru eğitimi almak ve doğru eğitmeni bulmak için gelin profesyonel eğitmenler ve eğitim sistemimizle Benk Akademi olarak İngilizce öğrenim serüveninize birlikte başlayalım!

İNGİLİZCE KUR NEDİR? CEFR NEDİR?

Kur belirli bir dil yeterlilik seviyesini tamamladığımızı gösterebilecek spesifik öğrenme hedeflerinin tamamlanması anlamına gelen bir eğitim programıdır. İngilizce kur eğitiminizde bahsedilen seviyeler aslında CEFR seviyeleridir. Açılımı “Common European Framework of Reference for Languages” (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) olan bu seviyeler dil yeteneğini tanımlayan uluslararası bir standarttır. Başlangıç seviyesi olan A1 seviyesinden A2’ye, B1 seviyesinden B2’ye, C1 seviyesinden C2 seviyesine aşama aşama geçer. Bu sırada verilen eğitim ve desteklerin sonucunda elde edilen seviye dünya genelinde dil becerilerini tanımlamak için kullanılır. Bununla birlikte, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir dili belirli bir seviyede kullanabildiğini ifade eden insanlar sıklıkla bu referans noktalarına atıf yaparlar.

İNGİLİZCE KAÇ KUR?

İngilizce Kur Eğitimi temelde A1 Başlangıç, A2 Orta Altı, B1 Orta, B2 Orta Üstü, C1 İleri ve C2 Profesyonel olmak üzere toplam 6 kurdan oluşmaktadır. Ancak, kurumdan kuruma seviyeler arası ders süreleri ve kurs sayıları değişebilmektedir. Örneğin, A1 seviyesinin ardından A2, A2 seviyesinin ardından A2+ gibi seviyeler dil kurslarında yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle eğitim süreleri uzayabilir.

İNGİLİZCE KUR EĞİTİMİ NELERİ KAPSAR?

İngilizce kur eğitimi sırasında alacağınız eğitimler hedef dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma ağırlıklı olacaktır. Ayrıca, kelime dağarcığı ve dilbilgisi edinimini geliştirmek de hedefler arasındadır. Ancak bunlar kur seviyenize bağlı olarak gerçekleşir.

KUR SEVİYELERİ NELERDİR? / CEFR SEVİYELERİ NELERDİR?

Yabancı dil seviyeleri Avrupa Dilleri Ortak Başvuru metnine bağlı olarak 6 temel seviyeden oluşur. Aşağıda bu seviyelerin neler olduğuna kısaca göz atabilirsiniz.

CEFR LEVEL A1 (Başlangıç):

A1 Seviyesi bir temel kullanıcı somut ihtiyaçlarını karşılayan temel dil becerilerine sahiptir. Örneğin, günlük ifadeleri anlayabilir ve kullanır. Kendini ve başkalarını nasıl tanıtacağını bilir. Bununla birlikte, nerede yaşadığı, tanıdığı kişiler, sahip olduğu şeyler gibi kişisel ayrıntılara ilişkin sorular sorup cevaplayabilir. Ancak, karşısındaki kişinin yavaş ve net konuşması koşuluyla basit bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

CEFR LEVEL A2 (Temel):

A2 seviyesindeki bir temel kullanıcı, ilgi alanlarıyla ilgili cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlar (örneğin, çok temel kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, yerel coğrafya gibi). Ayrıca, tanıdık ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi alışverişini gerektiren alanlarda iletişim kurar.

CEFR LEVEL B1 (Orta Düzey):

B1 seviyesi bağımsız kullanıcı, iş, okul, boş zaman vb. ortamlarda düzenli olarak karşılaşılan konularla ilgili ana noktaları kavrar. Mesela, dilin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkması muhtemel durumların çoğuyla başa çıkabilir. Böylece bilinen veya kişisel ilgi alanına giren konularda basit, bağlantılı metinler üretir. Bununla birlikte deneyimleri ve olayları, hayalleri, umutları ve tutkuları anlatır. Görüş ve planlara ilişkin kısaca neden ve açıklamalardan bahseder.

CEFR LEVEL B2 (İleri Orta Düzey):

B2 seviyesi bağımsız kullanıcı, hem somut hem de soyut konulardaki karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlar. Üstelik, anadili İngilizce olan kişilerle düzenli etkileşimi mümkün kılan bir düzeyde akıcı ve kendiliğinden sohbet eder. Bu noktada, çok çeşitli konularda net, ayrıntılı metinler üretebilir ve artık güncel bir konu hakkında avantaj ve dezavantajlarını vererek bir bakış açısı açıklayabilir.

CERF LEVEL C1 (İleri):

C1 seviyesi bir yetkin kullanıcı, çok çeşitli zorlu, uzun metinleri anlar ve üstü kapalı anlamları tanır. Örneğin, dil bilgisi gelişmiş olduğundan ifadeleri çok fazla aramadan, akıcı ve kendiliğinden ifade eder. Bundan böyle dili sosyal, akademik ve mesleki amaçlarla esnek ve etkili bir şekilde kullanır. Üstelik karmaşık konularda net, iyi yapılandırılmış, ayrıntılı metinler üretir.

CERF LEVEL C2 (Uzman):

C2 seviyesi bir yetkin kullanıcı, anadili gibi dil kullanmaya yatkındır ve duyduğu veya okuduğu hemen hemen her şeyi kolaylıkla anlar. Örneğin, farklı sözlü ve yazılı kaynaklardan gelen bilgileri özetler, argümanları ve açıklamaları tutarlı bir sunumla yeniden oluşturur. Kendini genel olarak spontane, çok akıcı ve net bir şekilde ifade eder, daha karmaşık durumlarda bile daha ince anlam tonlarını ayırt eder. Kısacası, C2 seviyesindeki bir kişi dili anadili gibi kullanmaya başlar.

İngilizce Kur CEFR Seviye
1. Kur A1 Elementary / Başlangıç Temel Kullanıcı
2. Kur A2 Pre Intermediate / Orta altı Temel Kullanıcı
3. Kur B1 Intermediate / Orta Bağımsız Kullanıcı
4. Kur B2 Upper Intermediate / Orta üstü Bağımsız Kullanıcı
5. Kur C1 Advanced /İleri Yetkin Kullanıcı
6. Kur C2 Proficiency / Profesyonel Yetkin Kullanıcı

Aşağıda bazı seviyelerin konu başlıklarına erişebilirsiniz:

A1 SEVİYESİ KONU BAŞLIKLARI
A1 SEVİYESİ BİR ÖĞRENCİ NELER YAPAR?
 • Kendini tanıtır / isim, yaş, uyruk, meslek.
 • Meslekler hakkında soru sorar.
 • İletişim bilgisi ister, bilgi verir.
 • Noktalama büyük harf yazımı hakkında bilgiye sahiptir.
 • Aile üyeleri ile ilgili konuşur.
 • Günlük hayat nesneleri ile ilgili kelimeleri bilir.
 • Sayılar, form doldurma ve özne zamiri / iyelik sıfatı
 • Şehirde bulunabilecek yapılardan bahseder.
 • Adres sorar, adres tarif eder.
 • Ve, Ama kelimelerinde telaffuzda tonlamayı yapar.
A2 SEVİYESİ KONU BAŞLIKLARI
A2 SEVİYESİ BİR ÖĞRENCİ NELER YAPAR?
 • Satın alma hakkında konuşur.
 • Saati sorabilir, sorulduğunda cevap verir.
 • Aile üyeleriyle ilgili sohbet eder.
 • Nesnelerin sahibini sorar.
 • Alışverişle ilgili kavramları öğrenmiştir.
 • Boş zamanlarda yapılanlardan bahseder.
 • Günlük rutinler hakkında konuşur.
 • Yeteneklerinden bahseder.

Peki, İngilizce Kursları Kaç Kurdan Oluşur?

İngilizce kurslarında kur eğitimleri temel olarak 6 kur olsa da, çoğunlukla A1, A2 ve B1 kurlarından derse başlayıp bir sonraki kura geçmeyi hedefler. Bu seviyeler arasında bazı kurslarda ekstra A2+ gibi seviyelerde bulunabiliyor.

Bizler Benk Akademi olarak İngilizce kursumuzda Kur Eğitimlerimizi temel olarak başlangıç seviyesi A1, orta seviye A2 ve B1, orta-yüksek seviye B2 olarak vermekteyiz. İleri seviye C1 (Advanced) derslerine başlayarak destek almak isteyenlere de eğitimlerimiz mevcuttur.

Kurs imkanlarımız, eğitimimiz ve fırsatlar için bizlere ulaşın.

İngilizce dersleriniz konusunda destek almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Kur İngilizce Fiyatı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kayseri Yabancı Dil Kurslarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz ya da kursumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bizi Instagram da takip etmeyi unutmayın!